Narzędziownia to termin, który posiada dwa znaczenia. Pod tą nazwą kryć się może zarówno budynek lub jego wydzielona część, w której znajduje się magazyn narzędzi i warsztat, jak i osobna firma zajmująca się wytwarzaniem narzędzi oraz części do maszyn. Skupimy się tutaj na tym drugim znaczeniu i przyjrzymy się, co mają do zaoferowania współczesne narzędziownie.
Narzędziownie dysponujące nowoczesnym parkiem technologicznym są w stanie zaprojektować i z najwyższą precyzją wyprodukować metalowe elementy różnego typu. Mogą być to zarówno prototypy, jak i duże partie identycznych narzędzi, części eksploatacyjnych, form wtryskowych, mocowań itp. Jest to możliwe dzięki takim maszynom, jak sterowane numerycznie obrabiarki, tokarki i frezarki, a także elektrodrążarki, szlifierki i urządzenia do ciecia laserowego. Oczywiście do ich obsługi potrzebna jest też kadra wykwalifikowanych operatorów. Z usług narzędziowni korzystają zakłady reprezentujące wiele branż. Między innymi motoryzacyjną, energetyczną, budowlaną, lotniczą, górniczą i morską.
Warto zaznaczyć, że nowoczesne narzędziownie oferują usługi związane z projektowaniem wspomaganym komputerowo (CAD), opierającym się na modelowaniu geometrycznym. Dzięki CAD powstają trójwymiarowe projekty złożone z elementów, których dopasowanie i właściwe funkcjonowanie sprawdzić można przed ich wyprodukowaniem. Da się więc stworzyć i przetestować prototyp już w wersji cyfrowej, co przynosi oszczędność czasu, pieniędzy i materiałów. Natomiast sprawdzony projekt może stać się wsadem do wspomaganego komputerowo wytwarzania (CAM), które przetworzy go na instrukcje dla maszyn dokonujących obróbki metalu.
Na koniec, na listę usług świadczonych przez narzędziownie wpisać możemy jeszcze regenerację i modyfikację używanych narzędzi, pomiary narzędzi i innych elementów, a także przeprowadzanie testów.
Czytaj dalej: Rola kontroli jakości przy produkcji detali z metalu