Wykonywanie elementów, które muszą spełniać restrykcyjne wymagania pod względem dokładności, wiąże się z koniecznością przeprowadzania precyzyjnych pomiarów. Przy ich pomocy można zweryfikować jakość wyprodukowanego detalu i przygotować wierne trójwymiarowe odwzorowanie modelu lub elementu, który ma być bazą do stworzenia projektu cyfrowego. Urządzeniami pozwalającymi na przeprowadzenie tego rodzaju kontroli lub odwzorowania są pomiary 3D, realizowane przy użyciu specjalnego sprzętu. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie działają i zobaczmy, jakie są ich rodzaje.
Wykonanie rzetelnych pomiarów jest szczególnie ważne przy tworzeniu maszyn i narzędzi obróbkowych przeznaczonych do wykorzystania przy produkcji elementów, które muszą spełniać ściśle określone założenia co do wymiarów i jakości wykończenia powierzchni. Sposobem na sprawdzenie, czy odpowiadają one specyfikacji, jest określenie wzajemnego położenia punktów kontrolnych oraz skontrolowanie ich lokalizacji względem wybranego punktu odniesienia. Jeżeli w grę wchodzą złożone pod względem geometrii kształty, wykonanie zadania wymaga użycia specjalnego oprogramowania połączonego z właściwie skalibrowanymi czujnikami, które stworzą cyfrowy trójwymiarowy model sieci punktów i odniosą go do przygotowanej wcześniej specyfikacji.
Proces pomiaru jest możliwy dzięki głowicy pomiarowej wyposażonej w dopasowane do rodzaju badanego obiektu czujniki. Jest ona przesuwana przy pomocy specjalnych silników przemieszczających ramiona pomiarowe lub odpowiednie wysięgniki. Oprogramowanie rejestruje położenie głowicy z dużą dokładnością, co pozwala na przygotowanie mapy punktów. Głowice pomiarowe mogą pracować z użyciem czujników fizycznie dotykających powierzchni sprawdzanego detalu, istnieją jednak również rozwiązania bezstykowe, w których używa się wiązki laserowej albo przetworników cyfrowych z kamerami CCD. Gromadzone dane są analizowane przez wykorzystywanie oprogramowanie, które weryfikuje, czy poszczególne punkty referencyjne znajdują się dokładnie tam, gdzie powinny.
Czytaj dalej: Skąd się biorą formy szklarskie?