Nowoczesna obróbka metalu wymaga uzyskiwania wysokiej jakości wytwarzanych komponentów przy minimalizacji strat materiału oraz osiągania możliwie krótkiego czasu realizacji poszczególnych zadań. Wymaga to wykorzystywania urządzeń o dużym stopniu automatyzacji, które będą w stanie pracować z dużą intensywnością i przy znikomej ilości przestojów koniecznych dla przezbrojenia urządzenia czy dokonania niezbędnych ustawień. Sprzętem, który jest w stanie sprostać tym oczekiwaniom, są obrabiarki CNC. Przekonajmy się, co je charakteryzuje i sprawdźmy, do jakich zadań są używane najczęściej.
Obrabiarki CNC to maszyny, które są sterowane komputerowo, a ich praca polega na odtwarzaniu wcześniej przygotowanych programów obróbki. Powstają one na bazie stworzonego przez projektanta modelu cyfrowego tworzonego detalu za sprawą specjalnego oprogramowania, które jest w stanie określić jakie kolejne etapy obróbki muszą być zrealizowane dla uzyskania oczekiwanego efektu przy minimalnej liczbie operacji i w najkrótszym czasie. Używanie obrabiarek CNC gwarantuje wysoką efektywność, dokładność oraz powtarzalność i błyskawiczne przezbrajanie maszyny, jak również daje operatorowi możliwość precyzyjnej kontroli całego procesu.
Rodzaj oferowanej obróbki jest ściśle uzależniony od typu urządzenia. Wśród sprzętu wykorzystywanego najczęściej znajdują się przede wszystkim maszyny do obróbki ubytkowej. Będą to urządzenia skrawające – tokarki, frezarki oraz wiertarki, a także różne typy elektrodrążarek. Używane są też maszyny przeznaczone do obróbki plastycznej – głównie hydrauliczne prasy krawędziowe, ale także giętarki i walcarki. Maszyny CNC są też używane do cięcia termicznego i strumieniowego.
Czytaj również: Jak obróbka CNC zmieniła oblicze przemysłu?