Podstawowym materiałem, jakiego potrzebujemy do przygotowania formy odlewniczej, jest masa formierska. Musimy dobrać ją do tego, z jakiego tworzywa wykonywać będziemy odlewy. Inny skład posiada bowiem masa do odlewów żeliwnych, a inny ta do odlewów z metali nieżelaznych.
Pod względem składu masy formierskiej dzielą się także na:
Poza tym potrzebujemy jeszcze modelu, skrzynki o odpowiednich wymiarach, a także zestawu narzędzi i dodatków.
Do wyprodukowania formy odlewniczej do metali nieżelaznych potrzebujemy modelu stanowiącego odwzorowanie odlewanego komponentu. Model musimy przygotować w taki sposób, aby łatwo było go wyciągnąć z masy formierskiej. Powinien też mieć nieco zwiększone wymiary, uwzględniające skurcz materiału. Tradycyjnie wykonuje się go z drewna, ale w ostatnich latach na popularności zyskują modele tworzone w technologii druku 3D.
Niezależnie od tego, z czego jest wykonany, model pokrywamy grafitową powłoką, zapobiegającą przyleganiu masy formierskiej. Potem wnętrze odpowiednio dobranej skrzynki posypujemy pudrem formierskim i wkładamy do niej model. Następny krok to wsypanie masy, uprzednio przepuszczonej przez sito w celu spulchnienia i rozdrobnienia grudek. Masę ubijamy w skrzynce i dosypujemy kolejne porcje, aż w efekcie tego procesu dokładne wypełnimy skrzynkę. Nadmiar masy usuwamy.
Następnie formę nakłuwamy szpilką odlewniczą, aby umożliwić lepsze odprowadzanie gazów powstających podczas odlewania. W formę wbić należy również wałki centrujące, co ułatwi pozycjonowanie jej po wyjęciu modelu. Później wydrążamy jeszcze lej wlewowy i wyciągamy model. Podczas obróbki końcowej dodać możemy dodatkowe kanały wlewowe. I tak właśnie powstaje forma odlewnicza.
Czytaj również: Jak wygląda produkcja narzędzi do przemysłu lotniczego?